5

3 comments

[–] ScorpioGlitch 3 points (+3|-0)

Bread, lunch meat, and cheese go together because it's cheap and quick. Lunchmeat packages are like... 50 cents a pop

Milk is okay but cereal is a waste. It is the single most expensive meal item per serving that you can purchase (because you need milk which adds to the cost).

Soda... no surprise. Taste, sugar, calories, as low as 75-88 cents for a two liter. Lowest cost for the highest calories.

Bagged snacks are comfort foods.